Kategorie pociągów oraz ich opisy

POCIĄGI INTERCITY

POCIĄGI EXPRESS INTERCITY

POCIĄGI EXPRESS INTERCITY PREMIUM


POCIĄGI OSOBOWE ORAZ REGIO

To podstawowa kategoria pociągów obsługująca trasy regionalne, aglomeracyjne oraz w niektórych miastach koleje miejskie. Pociągami osobowymi możemy podróżować także na dalekich trasach, musimy mieć jednak świadomość, że taka podróż będzie trwała znacznie dłużej, gdyż te pociągi zatrzymują się na wszystkich stacjach i przystankach osobowych. W województwie dolnośląskim wprowadzono przystanki na żądanie, dzięki czemu składy nie muszą się zatrzymywać na każdym przystanku osobowym, natomiast w województwach graniczących z innymi krajami dotrzemy pociągami osobowymi również do najbliższych stacji węzłowych za granicą. Niektóre połączenia osobowe w ruchu przygranicznym docierają do większych miast, ale są to pojedyncze wyjątki. Połączenia osobowe obsługiwane są w znacznym stopniu nowoczesnymi pociągami. Są to nowoczesne składy elektryczne, zmodernizowane jednostki elektryczne EN57, autobusy szynowe, pociągi hybrydowe oraz w kilku przypadkach tradycyjne składy wagonowe. Nadal można spotkać w Polsce połączenia REGIO obsługiwane kultowymi niezmodernizowanymi tzw. klasycznymi składami EN57, które naszym zdaniem pomimo swojego wieku są bardzo wygodne, szczególnie latem, kiedy można otworzyć okno i poczuć klimat dawnej kolei. Pociągi tej kategorii różnią się malaturą taboru w zależności od regionu, wyjątkiem jest malatura składów przewoźnika Polregio, która w całej Polsce jest jednakowa, chociaż i tu są wyjątki. Pojazdy Polregio starszego typu posiadają jeszcze malowanie stosowane przed wprowadzeniem obecnego wzoru. Pociągi osobowe/REGIO oznaczone są w rozkładach jazdy wyróżnikami „Os” oraz „R”. Osoby z niepełnosprawnościami, szczególnie korzystające z wózków inwalidzkich, niestety wybierając podróż pociągami tej kategorii muszą zwracać uwagę na oznaczenia w rozkładzie jazdy, ponieważ część taboru starego typu nie jest w pełni przystosowana do przewożenia osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. To samo dotyczy pasażerów podróżujących z wózkami dziecięcymi. Wsiadanie i wysiadanie do składów starszego typu osobom z niepełnosprawnościami albo pasażerom z wózkami dziecięcymi może wymagać pomocy drużyn konduktorskich, dlatego należy w razie konieczności o taką pomoc poprosić przewoźnika.

Tablice elektroniczne prezentujące przyjazdy i odjazdy pociągów na dworcu Bydgoszcz Główna. Pociągi osobowe oznacza się wyróżnikiem OS przed numerem pociągu, a pociągi regio wyróżnikiem R przed numerem pociągu.
Autobus szynowy z wagonem sterowniczym w Wierzchucinie.
Autobus szynowy z wagonem sterowniczym wyjeżdża z Serocka w kierunku Tucholi.
Autobus szynowy w Tucholi obsługujący pociąg osobowy do Chojnic.
Elektryczny skład regionalny na stacji Toruń Główny.
Pociąg regio z Torunia do Bydgoszczy Głównej na stacji Bydgoszcz Wschód.
Elektryczny zespół trakcyjny EN57 w obsłudze pociągu z Torunia do Olsztyna.
Autobus szynowy relacji Tczew – Kwidzyn na stacji początkowej.
Autobusy szynowe wraz z klasycznym wagonem wyjeżdżające z Gdańska Głównego w kierunku Tczewa.
Autobusy szynowe w Kostrzynie nad Odrą.
Elektryczne zespoły trakcyjne EN57 Kolei Mazowieckich.
Pociąg kolei miejskiej odjeżdżający z Gdańska Głównego.
Zmodernizowany zespół trakcyjny EN57 na stacji Gliwice.
Pociąg regio relacji Kostrzyn – Krzyż przez Gorzów Wielkopolski zestawiony z klasycznego wagonu. Stacja Kostrzyn.
Pociąg osobowy na stacji Gliwice.
Pociąg SKM na stacji Gdańsk Główny. Skład EN71.

POCIĄGI OSOBOWE PRZYSPIESZONE, INTERREGIO ORAZ SPRINTER

Kilku przewoźników regionalnych w Polsce uruchamia odrębną kategorię pociągów osobowych przyspieszonych. Zdecydowana większość przewoźników uruchamia po prostu pociągi osobowe lub REGIO zatrzymujące się na wyznaczonych stacjach i przystankach, co umożliwia stosowanie cen biletów takich samych jak dla pociągów osobowych/REGIO. Nie mniej kilku przewoźników uruchamia odrębną kategorię pociągów osobowych przyspieszonych w tym interREGIO oraz sprinter na które ceny biletów są inne, nieco wyższe. Pociągi te w rozkładach jazdy oznaczone są wyróżnikiem „OsP”, „IR”, „RP” oraz „Sp”, a najbardziej znanym pociągiem osobowym przyspieszonym jest pociąg „Słoneczny” uruchamiany przez Koleje Mazowieckie z Warszawy do Ustki w sezonie letnim. Pociągi InterREGIO uruchamia przewoźnik Polregio na trasie Łódź – Warszawa, natomiast pociągi Sprinter uruchamiane są przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną również na trasie Łódź – Warszawa.

Tablica systemu informacji pasażerskiej wyświetlająca informację o pociągu OsP „Słoneczny”
Pociąg „Słoneczny” w Lęborku.