Toruń Główny

Stacja kolejowa Toruń Główny znajduje się na przecięciu linii kolejowych Poznań Wschód – Skandawa oraz Kutno – Piła Główna. Dworzec wybudowano w 1874 roku wraz z oddaniem do użytku linii z Bydgoszczy i pierwotnie stacja ta nazywała się Toruń Przedmieście. Obecny obiekt zastąpił budynek dworca wybudowany w 1861 roku, który znajduje się w sąsiedztwie i pełni funkcję budynku mieszkalnego. W czasie II Wojny Światowej budynki dworcowe uległy spaleniu, a pierwsza poważniejsza modernizacja dworca miała miejsce w latach 60-tych XX wieku, kiedy to zmieniono układ wnętrza budynku.

Przez lata PRL-u nie przeprowadzano większych modernizacji, a jedynie naprawy bieżące. Natomiast po 1989 roku budynek popadał w coraz większą ruinę, będąc cały czas czynnym dworcem. Budynek był pomalowany zwykłą farbą fasadową, zniszczono przez to jego elewację i zabytkowy wystrój. W 2014 roku budynek dworca od PKP SA przejęło na własność Miasto Toruń. Przejęcie obiektu pozwoliło na przeprowadzenie modernizacji, którą zakończono w listopadzie 2015. Uroczyste otwarcie obiektu po modernizacji nastąpiło 12 listopada 2015 roku. Zakres modernizacji był bardzo szeroki. Obiekt został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, zlikwidowano przejście przez tory ze szlabanami pomiędzy peronami 1 i 2, wydłużono tunel do ulicy Podgórnej, na każdym peronie znajdują się windy, wiaty osłonowe oraz informacja pasażerska. Na zewnątrz budynku wykonano remont elewacji polegający na usunięciu starej różowej farby i odsłonięciu zabytkowej cegły (odtworzenie stanu pierwotnego), wymiana poszycia dachowego, wymiana stolarki okiennej i kompleksowa modernizacja wnętrza budynku.

Cały budynek dworcowy odzyskał reprezentacyjny charakter, a w jego wnętrzu znajdują się kasy biletowe, kawiarnie, bar z zapiekankami, poczekalnia, pokój dla matki z dzieckiem oraz automaty na napoje gorące i przekąski.

Na peronie pierwszym zachowano żuraw wodny, a pomiędzy peronami 2 i 3 w pobliżu dawnego przejścia przez tory ustawiono znajdujący się tam wcześniej szlaban oraz pozyskane z innej lokalizacji kształtową tarczę ostrzegawczą oraz kształtową tarczę manewrową. Umieszczono tutaj również porównanie dwóch szyn oraz ich mocowania do podkładu – szyny z zaboru pruskiego oraz z zaboru rosyjskiego.

Modernizacji poddano również budynek pocztowy, który zyskał nową funkcję – obecnie znajduje się tam hostel oraz sala konferencyjna. (Hostel aktualnie nieczynny, stan na luty 2024)

Aktualnie przez Toruń Główny kursują pociągi kilku przewoźników pasażerskich. Ciekawostką jest to, że w latach ubiegłych przez Toruń Główny bez zatrzymania przejeżdżał pociąg Moskwa – Berlin zestawiony z wagonów TALGO. Pociągami regionalnymi dojedziemy z Torunia bezpośrednio do Sierpca, Olsztyna, Łodzi, Grudziądza, Poznania i Bydgoszczy. Pociągi pośpieszne kursują do Wrocławia, Trójmiasta, Szczecina, Kołobrzegu, Gorzowa Wielkopolskiego, Piły, Giżycka, Warszawy, Katowic, Bielska-Białej, Hrubieszowa, Lublina i wielu innych. Wielu połączeń nadal brakuje, np. do Malborka, Piotrkowa Kujawskiego czy do Ciechocinka.