Projekt „REGIONALISTA”

Wspólnie z przewoźnikiem CargoMaster z Torunia, Firmą Migro Sp. z o.o z Torunia, Firmą Morvi Sp. z o.o. , PKP PLK, Zakładami Ciech Cargo oraz przy pomocy samorządów Ciechocinka, Pakości i powiatu inowrocławskiego zrealizowaliśmy dwudniowy projekt kolejowy.

Partnerem Akademickim wydarzenia była Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy wraz z funkcjonującą w uczelni Pracownią Regionalistyczną.

Partnerami społecznymi była Rada Osiedla Wrzosy-Jar, Stowarzyszenie Chełmionka, Fundacja JeKo.

Wjazd pociągu do Bożenkowa był możliwy dzięki współpracy z 1 Regionalną Bazą Logistyczną w Wałczu i składem w Maksymilianowie.


2 marca 2024r.


„TORUŃSKA KOLEJ MIEJSKA”

Toruń Główny – Olek – Toruń Północny.

2 marca rozpoczęliśmy przejazdem pod nazwą „Toruńska Kolej Miejska” z Torunia Głównego przez Toruń Północny do Olka i z powrotem do Torunia Północnego. Na stacji Toruń Północny pociąg miał zaplanowany dłuższy postój na happening promujący reaktywację stacji Toruń Północny dla potrzeb kolei aglomeracyjnej BiT City.

Patronat honorowy nad odcinkiem „TORUŃSKA KOLEJ MIEJSKA” objął Prezydent Miasta Torunia.

Przejazd pociągu prezentuje poniższa mapka.

Przejazd tym kursem cieszył się zainteresowaniem torunian, co potwierdza zasadność przywrócenia do ruchu linii kolejowej nr 246.

Na stacji Toruń Główny
Obsługa wagonu gastronomicznego
Pociąg odjechał z toru przy peronie 3a stacji Toruń Główny
Na szlaku linii nr 246
Toruń Północny
Toruń Północny

„SOLANKOWY PIERNIK”

Toruń Północny – Kruszwica. Powrót Inowrocław – Toruń Główny.

Z Torunia Północnego historyczny pociąg pojechał z pasażerami do Kruszwicy kursem pod nazwą „Solankowy Piernik” . Pociąg „Solankowy Piernik” będzie wracał do Torunia Głównego. Nazwa kursu nawiązywała do inowrocławskich tężni, kopalni soli i toruńskich pierników. Pociągi pasażerskie do Kruszwicy nie kursują od 1996 roku, jednak jest bardzo duża społeczna potrzeba przywrócenia ruchu pasażerskiego do Kruszwicy.

Przejazd pociągu „Solankowy Piernik” prezentuje poniższa mapka.

Stacja Inowrocław, tłumy pasażerów dosiadających się do pociągu.
Wagon gastronomiczny
Stacja Inowrocław Mątwy
W drodze do Kruszwicy
Kruszwica
Kruszwica

„OSKAR KOLBERG”

Z Kruszwicy pociąg odjechał pod nazwą „Oskar Kolberg” trasą: Kruszwica – Jaksice – Inowrocław Chemia – Pakość – Wapienno – Pakość – Inowrocław.

Pociąg został uruchomiony na cześć wybitnego etnografa Oskara Kolberga, a jego postać przybliżyła pasażerom ubrana w kujawski strój Krystyna Lewicka-Ritter – publicystka, regionalistka, prezenterka i konferansjerka.

Przejazd pociągu „Oskar Kolberg” został wsparty finansowo przez Powiat Inowrocławski oraz Miasto Pakość. Pasażerowie mieli okazję przejazdu do stacji Inowrocław Chemia, a na stacji Pakość dzięki zaangażowaniu Ośrodka Kultury i Sportu zorganizowano krótki festyn.

Przejazd pociągu prezentuje poniższa mapka.


3 marca 2024r.


„TĘŻNIA”

Toruń Wschodni – Ciechocinek.

3 marca 2024r. rozpoczęliśmy od kursu z Torunia Głównego do Ciechocinka pociągiem pod nazwą „Tężnia”. Pociąg odjechał z toru przy peronie 3A co jest rzadkością na toruńskim dworcu głównym. Krótka wycieczka z Torunia Głównego do Ciechocinka była promocją ogłoszonego przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego powrotu regularnych połączeń do tego polskiego uzdrowiska. Przejazd pociągu prezentuje poniższa mapka.


„JUBILAT”

Z Ciechocinka wykonaliśmy dodatkowy kurs pociągiem „JUBILAT” z okazji dwusetlecia ciechocińskich tężni. Przejazd pociągiem z Ciechocinka do Torunia Głównego i z powrotem do Ciechocinka dla mieszkańców i odwiedzających kurort był współfinansowany przez Gminę Miejską Ciechocinek.


„WISŁA”

Ciechocinek – Maksymilianowo przez Toruń Główny, Chełmża, Unisław Pomorski, Bydgoszcz Fordon. Powrót Bydgoszcz Główna – Toruń Wschodni przez Bydgoszcz Fordon, Ostromecko, Unisław Pomorski, Chełmża.

Najdłuższym kursem całego dwudniowego wydarzenia był przejazd pociągu „WISŁA”

Z Ciechocinka pociągiem „Wisła” udaliśmy się do Maksymilianowa malowniczą trasą przez Unisław Pomorski, dwukrotnie przekraczając rzekę Wisłę na swojej trasie. W drodze powrotnej pociąg „Wisła” ruszył z Bydgoszczy Głównej do Torunia Głównego również przez Unisław Pomorski. Przejazd pociągu prezentuje poniższa mapka. Urozmaiceniem przejazdu były zabytkowe Jelcze tzw. ogórki na odcinku Bydgoszcz Fordon – Ostromecko.


„BOŻENA”

Maksymilianowo – Bożenkowo – Maksymilianowo.

Przysłowiową wisienką na torcie całego dwudniowego wydarzenia był przejazd kursem „BOŻENAz Maksymilianowa wojskową bocznicą do Bożenkowa i z powrotem.


„BYDGOSKIE ŹRÓDLISKA”

Z Maksymilianowa po powrocie z Bożenkowa pojechaliśmy do Nowej Wsi Wielkiej przez Puszczę Bydgoską. Pociąg o nazwie „Bydgoskie Źródliska” przypomniał o cennych zasobach środowiska naturalnego Puszczy Bydgoskiej. Z Nowej Wsi Wielkiej wróciliśmy do Bydgoszczy Głównej. Przejazd pociągu prezentuje poniższa mapka.


Pociąg powrotny „WISŁA” z Bydgoszczy Głównej do Torunia Głównego był ostatnim kursem wydarzenia. Na odcinku Bydgoszcz Fordon – Ostromecko można było przejechać się zabytkowym autobusem Jelcz 043.


Gośćmi wydarzenia byli:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *