Łączymy pokolenia

22 sierpnia 2023r. zrealizowaliśmy projekt łączący pokolenia. Grupa seniorów z klubu seniora „Grabina” przy Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury Koronowo oraz seniorzy z Bydgoszczy skorzystali z naszej oferty wyjazdu edukacyjnego do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Podróż odbyła się pociągiem ze Stronna do Sierpca przez Unisław Pomorski. Niestety z Koronowa nadal nie można się wydostać transportem kolejowym dlatego, aby wydostać się z Koronowa konieczna była pomoc osób z samochodami.

Projekt był wyjazdem „bez telefonu komórkowego” co miało na celu zwrócenie uwagi na zanik komunikacji między ludźmi (szczególnie między pokoleniami) jaką powoduje uzależnienie od telefonów i zanik kontaktów babć i dziadków ze swoimi wnukami/wnuczkami. Przez cały dzień podróży dzieci tworzyły wspomniana, Rozmawialiśmy po prostu ze sobą na szereg tematów, a w samym skansenie poza zwiedzaniem z przewodnikiem zabudowań dawnej wsi mazowieckiej i poznaniem historii i zasad funkcjonowania takiej wsi, wzięliśmy udział w zajęciach warsztatowych, które uświadomiły młodym jak ciężką pracę musieli wykonywać ich babcie i dziadkowie żyjący na wsi.

Seniorzy byli w swego rodzaju „w swoim żywiole” gdyż odwiedzając poszczególne chałupy przypominali sobie, że tak właśnie było w czasie gdy oni byli dziećmi, szczególnie gdy zwiedzaliśmy budynek dawnej szkoły. Wnuki i wnuczki mogły przenieść się na chwilę do czasów młodości ich dziadków. Ciekawym doświadczeniem dla młodych uczestników wyjazdu były właśnie wspomniane warsztaty „Len, od ziarenka do nitki” na których poza poznaniem wiedzy na temat uprawy lnu, mogli sami przekonać się jakie procesy musiał przejść len od momentu wysiania, poprzez kwitnienie, zbiór, przechowywanie i wytwarzanie nici. Zajęcia edukacyjne były prawdziwą integracją między pokoleniową tego wyjazdu.

Na szczęście podróżowaliśmy pociągiem, a nie autokarem i nie obowiązywał nas limit czasu pracy kierowcy, czy czasu wynajętego autokaru. Mieliśmy wracać po południu, ale uczestnikom tak się podobało, że jednogłośnie podjęliśmy decyzję o tym, że wrócimy kolejnym pociągiem.

Edukując uczestników na temat możliwości podróżowania kolejami regionalnymi, uzyskali oni również wiedzę, że na biletach ponad 100km odległości można robić przerwy w podróży, i tak w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się również na spacer przez toruńską starówkę, przez co w efekcie do Stronna wróciliśmy już w nocy.

Dobry humor nie opuszczał uczestników od początku do końca wyjazdu.

Niestety nie mogliśmy jechać w niedzielę, jak chciało wiele osób z winy Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki ponieważ nie chce on uruchamiać połączeń w niedzielę i święta z Bydgoszczy przez Unisław Pomorski, przez co z kolei Unisław Pomorski i jego mieszkańcy są odcięci od jakiegokolwiek transportu publicznego.

Szczególne podziękowania należą się przede wszystkim dla przewodniczącej Parlamentarnego Zespołu ds. Wykluczenia Transportowego z partii Razem Paulina Matysiak za wsparcie finansowe, dzięki któremu seniorzy mogli spędzić wyjątkowy kolejowo-edukacyjno-integracyjny dzień. Uważamy, że to bardzo ważne, aby pamiętać o osobach starszych i aktywizować ich w życiu społecznym, najlepiej integrując ich z młodym pokoleniem, które żyje dzisiaj w pędzie, często zapominając o babci czy dziadku gdzieś w rodzinnej miejscowości.

Podziękowania również dla Stowarzyszenie Dolina Brdy 1956 za pomoc w transporcie z Koronowa do Stronna i z powrotem. Koronowo musi być połączone ze Stronnem/Bydgoszczą linią kolejową, bo bez tego nigdy nie będzie to miasto dostępne dla kogokolwiek i młodzi ludzie będą stąd uciekać, nie dojadą do Koronowa żadni turyści i nigdy nie będzie to miasto ucywilizowane komunikacyjnie.

Najstarszy uczestnik miał 91 lat, gratulujemy zdrowia i kondycji. ☺️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *