Spotkanie autorskie z Olgą Gitkiewicz

W piątek 27 stycznia 2023 roku nasze Stowarzyszenie zorganizowało dwa spotkania z Olgą Gitkiewicz, autorką książki „Nie zdążę”, na temat wykluczenia komunikacyjnego w Polsce. W Zespole Szkół Zawodowych im. gen. Stanisława Maczka, dzięki uprzejmości Dyrekcji, uczniowie mogli swobodnie porozmawiać o problemach w dostepie do komunikacji publicznej, o tym jak to wygląda na tle kraju, jak również o mechanizmach systemowych odpowiedzialnych za taki stan rzeczy. Zbiegiem okoliczności w Gazecie Wyborczej tego dnia ukazał się artykuł na temat problemów uczniów z dojazdami, między innymi do szkół w Koronowie, o czym porozmawialiśmy poruszając lokalne problemy transportowe. Uświadomiliśmy również młodzież, że niestety bardzo często problem braku transportu publicznego wynika z mentalności lokalnych władz i ich błędnego przekonania, że taka usługa jak komunikacja publiczna powinna być uzasadniona ekonomicznie, a przecież dostęp do transportu publicznego to prawo, a nie przywilej, więc jako usługa społeczna transport publiczny powinien być traktowany na równi z takimi usługami jak dostęp do oświaty, czy do służby zdrowia.

Olga Gitkiewicz w swojej książce „Nie zdążę” opisuje problemy, które dotykają aż czternastu milionów Polaków, dla zainteresowanych tematem uczniów przekazaliśmy kilka książek z wpisem od autorki. Niestety nie dla każdego wystarczyło egzemplarzy, dlatego obiecaliśmy, że dodatkowe książki trafią do szkolnej biblioteki, aby każdy kto chciałby ją przeczytać miał taką możliwość. Zachęcamy do przeczytania książki, w celu lepszego zrozumienia problemu.

Odrębne spotkanie zorganizowaliśmy w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Koronowie, gdzie w mniejszym gronie, bardzo analitycznie, dyskutowaliśmy o problemach lokalnej społeczności, o tym, że Gmina Koronowo choć uruchamia połączenia gminne, to nie rozwiązuje problemów mieszkańców, bo jak wiele samorządów, uruchamia po prostu alibi kursy. Niestety żaden przedstawiciel miejskiej władzy się nie pojawił, co potwierdza pozorowane działania Gminy Koronowo. Wartym podkreślenia jest fakt, iż na spotkanie przybył pan Piotr Jagielski – radny powiatu bydgoskiego, który wykazał się faktycznym zainteresowaniem i przedstawił opinię rodzica/radnego/kierowcy na temat tego jak wygląda sytuacja w regionie. Rozmawialiśmy o różnych możliwościach rozwiązania problemu i wiemy, że na pewno kolejne spotkania się odbędą i będziemy dążyć do rzeczywistego, a nie pozorowanego, załatwienia sprawy wykluczenia komunikacyjnego w regionie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *