PRECOP 27

W dniach 18-19 października, prezes Stowarzyszenia Rafał, razem z Patrykiem – członkiem naszego Stowarzyszenia, brali udział w wydarzeniu PRECOP 27.

PRECOP to konferencja poświęcona zmianom klimatycznym występujących na całym
świecie. Dwudniowe wydarzenie, pełne profesjonalistów i ekspertów w dziedzinie ochrony środowiska, miało na celu wspólną debatę, wyciągnięcie wniosków i utworzenie apeli do najbliższego Szczytu Klimatycznego w Egipcie (COP 27) organizowanego przez ONZ.

Podczas tego wydarzenia wysłuchaliśmy wiele ciekawych dyskusji, chociażby na temat nowoczesnego projektowania miast.
Zapoznaliśmy się również ze sposobem na zmniejszenie wydatków miasta, na przykładzie miejscowości Lądek Zdrój, w której to tamtejsze władze postanowiły stać się producentem energii z wykorzystaniem technologii fotowoltaicznej. Miasto nie dość, że produkuje prąd dla własnych potrzeb, to jeszcze sprzedaje go do sieci ogólnokrajowej, generując dodatkowe przychody do budżetu. Burmistrz opowiadał, że był to długi proces, ale za to bardzo opłacalny dla całej gminy.
Warto nadmienić, że nie tak dawno mówiliśmy o tym decydentom z Bydgoskiego Urzędu Miasta. Jak widać na przykładzie z południa Polski – warto!

Niestety nie jest też tak kolorowo jak mogłoby się wydawać. Transport jest zdziesiątkowany przez wysokie ceny paliw, prądu oraz galopującą inflację. W dużym
skrócie, można powiedzieć, że szeroko rozumiany transport, niezależnie czy kolejowy,
czy drogowy, jest w odwrocie. Pasażerów ubywa, ponieważ przechodzą na indywidualne środki transportu (głównie samochody). Maleje też odsetek towarów transportowanych na kolei, przy czym jest temu winna również kolej, która w trakcie modernizacji linii mających na celu “zwiększenie przepustowości” zapomina
się o punktach ładunkowych, dzięki którym w łatwy sposób można odbierać i wysyłać
towary.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *