#ZbiorKomemPrzezPolskę

KOLEJ+BUS

W poniedziałek 29 sierpnia 2022 roku nasze Stowarzyszenie wspólnie z posłanką na Sejm RP Pauliną Matysiak w ramach prowadzonej przez nią akcji #ZbiorKomemPrzezPolskę przeprowadziło pilotaż połączenia w formule KOLEJ+BUS na trasie Bydgoszcz – Stronno – Koronowo.

Akcja #ZbiorKomemPrzezPolskę ma na celu zwrócić uwagę na poważne problemy wykluczenia komunikacyjnego, z którymi mierzą się mieszkańcy wielu regionów Polski, jak również pokazać dobre przykłady i rozwiązania transportowe. W Koronowie rozmawialiśmy o problemach mieszkańców oraz prezentowaliśmy trzy kwestie z tego obszaru. Brak transportu publicznego do miejsc rekreacyjnych w dni wolne od pracy, konkretnie brak połączeń w niedzielę i święta w sezonie letnim do Pieczysk; brak komunikacji do mniejszych miejscowości w Gminie Koronowo i problemu uczniów koronowskich szkół ponadpodstawowych w dojazdach do nich, a także nasz pomysł modelu komunikacji KOLEJ+BUS. Pani posłanka odbyła podróż z Bydgoszczy do Stronna pociągiem regionalnym, następnie na stacji Stronno przesiadła się do naszego autobusu i wspólnie pojechaliśmy do Koronowa. Podróż z Bydgoszczy do Koronowa z uwzględnieniem przesiadki trwała około pół godziny. Podróż pociągiem 16 minut, przesiadka około minuty i przejazd autobusem ok 15 minut. Natomiast przejazd autobusem PKS z Koronowa do Bydgoszczy według rozkładu jazdy trwa 45 minut, a w godzinach szczytu często dłużej, szczególnie jadąc w drugim kierunku z Bydgoszczy do Koronowa.

Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Rozwoju Transportu Publicznego jest w trakcie organizacji nowego modelu połączenia, który sprawdza się za granicą np. w Czechach czy w Niemczech, gdzie podstawowym środkiem transportu jest pociąg, natomiast autobus pełni funkcję dowozową do i z pociągu. Gmina Koronowo dotknięta jest poważnym problemem wykluczenia komunikacyjnego na jej znacznym obszarze. Bez jakichkolwiek połączeń pozostają takie miejscowości jak chociażby: Stary Jasiniec, Glinki, Dziedzinek, Sokole-Kuźnica czy Skarbiewo. Jedyną ramą komunikacyjną są połączenia autobusowe PKS z Bydgoszczy do Mąkowarska i Wierzchucina Królewskiego przez Koronowo. Funkcjonuje również przewoźnik prywatny na odcinku Bydgoszcz – Koronowo – Pieczyska od poniedziałku do soboty. Transport publiczny praktycznie nie funkcjonuje w niedziele, a w święta jest całkowicie zawieszony. Mieszkańcy Gminy Koronowo oraz organizacje społeczne od lat postulują o przywrócenie połączeń kolejowych na trasie Tuchola – Koronowo i budowę brakującego ośmiokilometrowego odcinka linii z Koronowa do Stronna, co pozwoli na utworzenie szybkiego i ekologicznego połączenia z Bydgoszczą. Również taki projekt z pomocą naszego Stowarzyszenia złożyła gmina Koronowo do programu Kolej Plus. Niestety z przyczyn częściowo niezależnych od gminy Koronowo samorząd musiał z programu swój wniosek wycofać.

W województwie kujawsko-pomorskim model komunikacji KOLEJ+BUS mógłby funkcjonować w wielu obszarach np. Chełmno – Unisław Pomorski – Bydgoszcz, Chełmno – Terespol Pomorski – Bydgoszcz, Łabiszyn – Brzoza Bydgoska – Bydgoszcz, czy Radziejów – Chełmce – Inowrocław/Zduńska Wola.

Kolejną kwestią nad jaką pracujemy jest skomunikowanie Koronowa z komunikacją MZK Bydgoszcz. W tym celu po pożegnaniu się z panią posłanką udaliśmy się do Bożenkowa, gdzie istnieje możliwość przesiadki na autobusy MZK Bydgoszcz linii numer 98 w kierunku Fordonu przez Osielsko. To połączenie jest o tyle interesujące, gdyż pozwoliłoby mieszkańcom Koronowa korzystać z opieki medycznej oferowanej przez ośrodek Eskulap w Osielsku, dojazd na basen, czy studentom do Politechniki Bydgoskiej. Dla budżetu gminnego nie jest wskazane uruchamianie komunikacji MZK do Koronowa, rozsądniej byłoby wprowadzić darmowe autobusy, albo za symboliczną złotówkę korzystając z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *