Zakup autobusu MAN NL223

Autobusy MAN trafiły do Miejskich Zakładów Komunikacyjnych w Bydgoszczy na początku 2000 roku. Zakupiono wówczas 7 sztuk 12-sto metrowych pojazdów serii NL223 oraz 5 sztuk pojazdów serii NG313. Rok później, w ramach opcji kolejne 4 sztuki NG313. Pojazdy te wyróżniała od starszych wozów klimatyzacja dla kierowcy, żółte poręcze przedziału pasażerskiego z jasnym wnętrzem oraz skrzynia biegów producenta Voith. Ich eksploatacja zakończyła się na początku 2016, w krótkim czasie po wycofaniu pojazdów ze służby zostały one zezłomowane… oprócz jednego o numerze taborowym #514. MAN NL223 #514 jako jedyny przetrwał ten okres. Został odkupiony przez Miejską Komunikację Samochodową w Dębicy, gdzie wiernie służył Dębiczanom przez następnych 5 lat.

MAN NG313 #548 na ulicy Twardzickiego. Fot. Dawid Dziuba

Wartym podkreślenia jest to, że pojazd zakupiony przez nasze Stowarzyszenie jest 251 wyprodukowanym autobusem w fabryce MAN w Sadach. Obecnie w Sadach nie produkuje się już autobusów, nie mniej tereny dawnej fabryki wykorzystywane są do dzisiaj przez producenta. Podobne pojazdy, tej samej serii i komplementacji aktualnie jeżdżą już tylko w Koszalinie. Jednakże MAN-y 3 generacji znikają z ulic Polskich miast, zarówno te wyprodukowane w Sadach jak i z Niemieckiej fabryki w Norymbergii.

MAN NL223 #511 na ul. Skłodowskiej-Curie. Fot. Dawid Dziuba

Zakupiony pojazd ma dobrą opinię pracowników bydgoskiego MZK, pracowników dębickiego MKS oraz miłośników komunikacji miejskiej. W Dębicy oznaczony był numerem taborowym #040 i obsługiwał początkowo linie komunikacji miejskiej, następnie wyłącznie przewozy szkolne.

Pojazd został zakupiony przez nasze Stowarzyszenie wspólnie z partnerskim Stowarzyszeniem Dolina Brdy 1956 z Koronowa. Jego przyszłość związana jest z obsługą przejazdów turystycznych rejonu Zalewu Koronowskiego, Muzeum Dróg Kolejowych w Pruszczu-Bagienicy oraz przejazdami okolicznościowymi dla miłośników transportu. Pojazd będzie również wykorzystywany jako pojazd rezerwowy w prowadzonej przez nas działalności, tak więc z pewnością będzie nie lada gratką dla pasjonatów transportu spotkać pojazd na liniach, których nigdy nie obsługiwały pojazdy komunikacji miejskiej.

Wiceprezes Dawid Dziuba wręcza p. Januszowi Kwiatkowi (kierownikowi d/s przewozów w MKS Dębica) podziękowanie od naszego Stowarzyszenia za podjęcie współpracy i sprzedaż pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *